Česká škola lyžování

Barevná schemata

Barevná chemata ČŠL

 

doplňují základní černobílé schema schema ČŠL. Barevně vyjadřují přechody mezi jednotlivými technikami ve spektru kombinace modrá-červená

... * modrá (čisté řezání)
... * fialová (oblouky s driftováním)
... * červená (smykové oblouky)

Dvě strany níže uvedených schemat obsahují

  1. návrh praktického Technicko-Metodického schema ČŠL
  2. základní Technické schema ČŠL - viz zásady MŠMT (konsenzus2005/7 MŠMT+VH IS ČR)...  základní "detailní norma"

 

Legenda:

Oblouky zahajované tlakem do vnitřních hran lyží v kombinaci s využitím autokinetiky lyží, jsou obsahem modré a fialové linie.

 

Optimální podmínky: Pro výuku základních pohybových dovedností, základních oblouků a carvingových oblouků, jsou v etapě základního lyžování  optimálními objektivními podmínkami především mírný upravený svah, respektive upravený svah se sklonem, na kterém žák dokáže sjíždět a zatáčet o rovnoběžných lyžích - technikou zahájení oblouku tlakem do vnitřních hran lyží.

Proměnlivé-modifikované podmínky: jsou podmínky, které jsou komplikovanější a v některém parametru nesplňují výše uvedené požadavky. Ve schéma mají oblouky pro tyto podmínky světle fialový podklad a klasické smykové oblouky zahajované odrazem z hran pak červený podklad

Metodické připomínky:

  • Z hlediska metodiky je optimální postupovat linií „optimálních podmínek“.
  • Všechny uváděné oblouky  a linie jsou však„rovnocenné“ a ve průběhu výuky tedy lze plynule přecházet mezi jednotlivými liniemi (s případným zpětným využitím sjezdové průpravy)
  • Základem výuky je individualizace podle subjektivních podmínek žáka - cíle výuky a její postup se proto individuálně liší. K jednomu konkrétnímu cíli vede několik cest – podle objektivních i subjektivních podmínek.
  • Pro výuku všech oblouků – nácvik i výcvik je vhodné používat rozmanitá průpravná cvičení a vracet se při nácviku i k sjezdové průpravě.
  • Více cílů a více cest ke každému z nich = individuální přístup.

Související články

Čl.1: Základní linie ČŠL a jejich využití - úvodní doplňující článek
admin 24.11.2010

KLASICKÉ SMYKOVÉ OBLOUKY - jsou zahajovány rotačním či protirotačním impulsem trupu na odlehčených lyžích. Tato technika vznikla v době, kdy tvar lyže zatáčení moc nepodporoval, úprava tratí nefungovala a k zatočení byl proto nezbytný výrazný rotační/protirotační impuls trupu. Ten sice pomáhal k zatáčení, ale velké transporty hmotností přinášely časté chyby.... 

Copyright ©2010 Drosera s.r.o.